Spor Faaliyetleri

Edebiyat Fakültesi olarak, üniversitemizin 40 seneyi aşkın süredir düzenlediği ve üniversite bünyesindeki bütün fakülte ve yüksek okulların katıldığı İstanbul Üniversitesi Spor Şöleni’nde tüm branşlarda mücadele etmekteyiz. Basketbol, futbol ve voleybol branşlarında takım olarak, atletizm, dövüş sporları, tenis, su sporları, satranç, masa tenisi, okçuluk, kayak gibi birçok branşta ise bireysel olarak katılım göstermekteyiz. Fakültemiz özellikle basketbol ve voleybol gibi salon sporlarında öne çıkmaktadır.

Kadın basketbol takımımız son 15 senede 9 defa şampiyonluk kupasını müzemize getirerek, turnuva tarihinin en başarılı takımı unvanını elinde bulundurmaktadır. Son 3 senedir de şampiyonluk unvanını korumaktadır. Erkek Basketbol takımımız da son 6 senede 4 sene üst-üste final oynama başarısı gösterip, bunların ikisinde şampiyonluk, iki tanesinde de ikincilik kupasını müzemize kazandırmıştır. Bunlara ek olarak 2 adet de üçüncülük kupası kazanan erkek basketbolcularımız son 5 yılın en başarılı takımı konumundadırlar. Voleybol branşında da kadın voleybolcularımız son 6 yılda 3 defa şampiyonluğa ulaşmıştır. Erkek voleybolcularımız ise son 10 yılda 2 defa şampiyonluk elde ederek müzemize katkıda bulunmuşlardır.

Takım sporlarının yanı sıra bireysel branşlarda da Fakültemiz birçok başarıya imza atmıştır. Özellikle masa tenisi ve satranç branşlarında öğrencilerimiz kazandığı şampiyonluklarla öne çıkmaktadır. Öğrencilerimiz, Fakültemizi temsil etmenin yanında Üniversite takımlarımıza da katılarak Ünilig, Koçfest gibi birçok organizasyonda Üniversitemizin kazandığı başarılara da katkıda bulunmaktadır.

Üniversitenin en kalabalık fakültelerinden biri olarak sahip olduğumuz enerjiyi spor alanında daha fazla etkin kullanmak ve yeni sporcular bulmak amacıyla; Fakültemizde dönem dönem kayıt masaları açılmakta ve panolara bilgilendirme afişleri asılmaktadır. Bunlara ek olarak Fakültemizin Spor Kulübünün Facebook (iuefsk/facebook) ve Instagram (iuefsk/Instagram) sayfalarından da kayıt yaptırmak isteyen öğrencilerimiz bizlere ulaşabilmektedirler.